Artykuł sponsorowany

Czy drzewko oliwne w doniczce sprawdzi się też na taras?

Czy drzewko oliwne w doniczce sprawdzi się też na taras?

Drzewka oliwne kojarzą się przede wszystkim z ciepłym klimatem basenu Morza Śródziemnego, gdzie rosną w dzikiej formie oraz są uprawiane na plantacjach. W ostatnich latach coraz częściej można je spotkać również na polskich tarasach i balkonach. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy drzewko oliwne w doniczce sprawdzi się również w naszym klimacie? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, omawiając warunki, jakie należy spełnić, aby drzewko oliwne mogło zdrowo rosnąć i rozwijać się również w Polsce.

Dobór odpowiedniej odmiany drzewka oliwnego

Pierwszym krokiem do uprawy drzewka oliwnego na tarasie jest wybór odpowiedniej odmiany. Nie wszystkie drzewa oliwne są przystosowane do życia w doniczce i warunków panujących w Polsce. Warto zwrócić uwagę na odmiany mrozoodporne, takie jak Olea europaea 'Frantoio' czy 'Leccino', które są w stanie przetrwać temperatury nawet do -10°C.

Wymagania klimatyczne drzewka oliwnego

Oliwka europejska (Olea europaea) jest rośliną typową dla obszarów o klimacie śródziemnomorskim. Wymaga ona dużo słońca, ciepła i umiarkowanej wilgotności powietrza. Drzewko to jest dość odporne na suszę, ale nie znosi długotrwałego mrozu. W Polsce warunki klimatyczne są zdecydowanie bardziej zmienne niż w rejonach naturalnego występowania oliwek, co może stanowić wyzwanie dla ich hodowli.

Odpowiednie warunki uprawy drzewka oliwnego na tarasie

Mimo że nasz klimat różni się od śródziemnomorskiego, zastosowanie kilku prostych zasad pozwoli na uprawę drzewka oliwnego na tarasie lub balkonie. Przede wszystkim należy zapewnić mu odpowiednią ilość światła – drzewko powinno być wystawione na słońce przez co najmniej 6 godzin dziennie. Oliwka dobrze znosi wysokie temperatury, ale warto ją osłonić przed wiatrem, który może przesuszać roślinę.

Wybór odpowiedniej doniczki i podłoża jest również kluczowy dla sukcesu uprawy drzewka oliwnego. Doniczka powinna być przede wszystkim stabilna i posiadać otwory drenażowe, aby zapobiec zastoju wody. Podłoże powinno być przepuszczalne i dobrze zdrenowane – można użyć mieszanki ziemi ogrodowej, kompostu i piasku.

Podlewanie i nawożenie drzewka oliwnego

Drzewko oliwne wymaga umiarkowanego podlewania – nie należy dopuścić do przesuszenia podłoża, ale jednocześnie unikać nadmiernego nawadniania. W okresie wzrostu (wiosna-lato) zaleca się podlewanie co 2–3 dni, natomiast jesienią i zimą wystarczy raz na tydzień.

Nawożenie drzewka oliwnego powinno odbywać się regularnie, najlepiej co 2–4 tygodnie, stosując nawozy wieloskładnikowe przeznaczone dla roślin owocowych. Warto również przeprowadzać okresowe przycinanie drzewka, aby pobudzić jego wzrost i zachować ładny kształt korony.

Zabezpieczenie drzewka oliwnego przed zimą

Największym wyzwaniem dla uprawy drzewka oliwnego w Polsce jest zima, kiedy temperatury spadają poniżej zera. Drzewko oliwne nie jest przystosowane do takich warunków i może ulec zniszczeniu. Dlatego przed nadejściem mrozu należy przenieść drzewko do pomieszczenia o temperaturze nie niższej niż 5°C, gdzie będzie miało dostęp do światła. W okresie zimowym warto również ograniczyć podlewanie i zaprzestać nawożenia.

Podsumowując, uprawa drzewka oliwnego na tarasie w Polsce jest możliwa, jednak wymaga dostosowania się do specyficznych warunków klimatycznych oraz odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli spełnimy te wymagania, drzewko oliwne może stać się piękną ozdobą naszego tarasu lub balkonu przez wiele lat.