Czy warto spędzać czas na łonie natury?

Świeże powietrze, słońce, drzewa. Natura to magiczna rzecz, a według niektórych badań może mieć silne właściwości lecznicze – takie jak poprawa nastroju, pobudzenie układu odpornościowego i zwiększenie ilości białek antyrakowych.

Przebywanie na świeżym powietrzu w naturze może być uzdrawiające i korzystne dla ciała i umysłu. Czy to na plaży, w lesie, czy w parku w sąsiedztwie, natura oferuje uspokajający efekt. A kiedy połączymy naturę z aktywnością fizyczną, może to pomóc w walce z depresją i niepokojem.

Przebywanie na świeżym powietrzu może poprawić twoje zdrowie i samopoczucie na pięć następujących sposobów:

Obniża ciśnienie krwi i redukuje stres – Spędzanie czasu na spacerach wśród drzew lub po prostu patrzenie na nie obniża ciśnienie krwi i redukuje hormony związane ze stresem – kortyzol i adrenalinę.

Poprawia nastrój – Naukowcy odkryli, że natura po prostu czyni nas szczęśliwymi. Niepokój, depresja i złość znacznie się zmniejszają po spędzeniu czasu na świeżym powietrzu.

Poprawia koncentrację – Badania pokazują, że zarówno dorośli, jak i dzieci, którzy mają problemy ze skupieniem się lub kontrolą impulsów, są w stanie lepiej się skoncentrować po pobycie na łonie natury. Świat przyrody pozwala naszym mózgom odpocząć od wszystkiego, co nas psychicznie drenuje, a nawet zmniejsza objawy zespołu deficytu uwagi/nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD).

Pomaga nam szybciej się leczyć – Choroba i operacja mogą być bolesne i przerażające, co może zwiększać stres i spowalniać gojenie. Naukowcy odkryli jednak, że pacjenci, którzy podczas rekonwalescencji spędzali czas na świeżym powietrzu, potrzebowali mniej środków przeciwbólowych, mieli mniej powikłań i krócej przebywali w szpitalu.

Wspiera starzenie się z wdziękiem – Według badania opublikowanego w Journal of Aging and Health, dorośli po 70. roku życia, którzy spędzali czas na świeżym powietrzu, mieli mniej problemów ze snem, rzadziej skarżyli się na bóle i cieszyli się lepszą mobilnością i zdolnością do wykonywania codziennych czynności.
Spędzanie czasu na zewnątrz może być szczególnie korzystne podczas wakacji, kiedy harmonogramy stają się pełniejsze, a poziom stresu wzrasta.

„Uwielbiam spacerować po dzielnicach, aby zobaczyć, jak ludzie obchodzą różne święta – jaki to wspaniały sposób, aby cieszyć się korzyściami zdrowotnymi płynącymi z przebywania na świeżym powietrzu i przenieść swój umysł w pozytywne miejsce spokoju i wdzięczności”.

Tego szukasz?

Pomoc w depresji online – teraz jeszcze prościej skontaktujesz się ze specjalistą

Depresja jest poważnym problemem zdrowia psychicznego, który dotyka coraz większą liczbę ludzi na całym świecie. To uczucie przygnębienia, smutku i utraty zainteresowania życiem może być przytłaczające i wpływać na różne obszary naszego funkcjonowania. W...

Żel budujący w lśniącej odsłonie? Poznaj hit sezonu!

Przedłużanie paznokci żelami budującymi to popularna metoda, która pozwala osiągnąć piękne i trwałe efekty. Teraz, dzięki najnowszym żelom budującym marki Makear z lśniącymi drobinkami, możesz nadać swoim paznokciom wyjątkowego blasku i magii. Ta innowacyjna...

Zapomnij o samolocie! Postaw na ekspresowe busy do Anglii od Rbusy

Czy kiedykolwiek marzyłeś o podróży do Anglii, która jest nie tylko wygodna, ale także pełna przygód i niezapomnianych widoków? Oto fantastyczna propozycja dla wszystkich entuzjastów podróży - busy do Anglii, które zabiorą Cię w...

Weekend w stolicy – jaki nocleg w Warszawie wybrać?

Planujesz spędzić weekend w stolicy i zastanawiasz się, jaki nocleg w Warszawie warto wybrać? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci podjąć najlepszą decyzję i zapewnią udany pobyt w naszym pięknym mieście. Niezależnie od tego, czy...

Windsurfing – dlaczego warto uprawiać sporty wodne?

Sporty wodne to doskonały sposób na spędzanie czasu na świeżym powietrzu, rozwijanie swoich umiejętności oraz poprawę ogólnej kondycji fizycznej. Z jednej strony, uprawianie sportów wodnych daje możliwość aktywnego spędzenia czasu, z drugiej - pozwala...

Ostatnie artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj