Czy warto spędzać czas na łonie natury?

Świeże powietrze, słońce, drzewa. Natura to magiczna rzecz, a według niektórych badań może mieć silne właściwości lecznicze – takie jak poprawa nastroju, pobudzenie układu odpornościowego i zwiększenie ilości białek antyrakowych.

Przebywanie na świeżym powietrzu w naturze może być uzdrawiające i korzystne dla ciała i umysłu. Czy to na plaży, w lesie, czy w parku w sąsiedztwie, natura oferuje uspokajający efekt. A kiedy połączymy naturę z aktywnością fizyczną, może to pomóc w walce z depresją i niepokojem.

Przebywanie na świeżym powietrzu może poprawić twoje zdrowie i samopoczucie na pięć następujących sposobów:

Obniża ciśnienie krwi i redukuje stres – Spędzanie czasu na spacerach wśród drzew lub po prostu patrzenie na nie obniża ciśnienie krwi i redukuje hormony związane ze stresem – kortyzol i adrenalinę.

Poprawia nastrój – Naukowcy odkryli, że natura po prostu czyni nas szczęśliwymi. Niepokój, depresja i złość znacznie się zmniejszają po spędzeniu czasu na świeżym powietrzu.

Poprawia koncentrację – Badania pokazują, że zarówno dorośli, jak i dzieci, którzy mają problemy ze skupieniem się lub kontrolą impulsów, są w stanie lepiej się skoncentrować po pobycie na łonie natury. Świat przyrody pozwala naszym mózgom odpocząć od wszystkiego, co nas psychicznie drenuje, a nawet zmniejsza objawy zespołu deficytu uwagi/nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD).

Pomaga nam szybciej się leczyć – Choroba i operacja mogą być bolesne i przerażające, co może zwiększać stres i spowalniać gojenie. Naukowcy odkryli jednak, że pacjenci, którzy podczas rekonwalescencji spędzali czas na świeżym powietrzu, potrzebowali mniej środków przeciwbólowych, mieli mniej powikłań i krócej przebywali w szpitalu.

Wspiera starzenie się z wdziękiem – Według badania opublikowanego w Journal of Aging and Health, dorośli po 70. roku życia, którzy spędzali czas na świeżym powietrzu, mieli mniej problemów ze snem, rzadziej skarżyli się na bóle i cieszyli się lepszą mobilnością i zdolnością do wykonywania codziennych czynności.
Spędzanie czasu na zewnątrz może być szczególnie korzystne podczas wakacji, kiedy harmonogramy stają się pełniejsze, a poziom stresu wzrasta.

„Uwielbiam spacerować po dzielnicach, aby zobaczyć, jak ludzie obchodzą różne święta – jaki to wspaniały sposób, aby cieszyć się korzyściami zdrowotnymi płynącymi z przebywania na świeżym powietrzu i przenieść swój umysł w pozytywne miejsce spokoju i wdzięczności”.

Tego szukasz?

Co zrobić z psem w wakacje?

Lato jest tuż za rogiem, co oznacza grille, lody i to, co jest prawdopodobnie najlepszą częścią sezonu letniego - wakacje. Wakacje to świetny czas na ucieczkę, relaks i naładowanie baterii. Ale jako rodzic psa, nie...

Jak wybrać kajak? Rodzaje kajaków

Kajak umożliwia dotarcie do malowniczych kempingów przy plaży, spokojną eksplorację ujścia rzeki, podziwianie zapierających dech w piersiach widoków, których nie można zobaczyć z brzegu, poranny trening wokół jeziora lub po prostu zabawę w wodzie...

10 porad jak zaplanować idealne wakacje

Wakacje są ważną częścią życia, czy zdajesz sobie z tego sprawę, czy nie. Urlop odświeży i zresetuje Twój umysł, dzięki czemu będziesz mógł wrócić do pracy z czystą głową i gotowy na to, co...

Jak dobrze wybrać masażer?

Głównymi przesłankami przy wyborze ręcznego masażysty osobistego, takiego jak masażer wibracyjny, masażer udarowy czy pistolet do masażu są: -czy zapewniają one wysokiej jakości masaż leczniczy, oraz-czy są łatwe w użyciu i czy można je skutecznie...

15 Porad na wakacje w kamperze, czy idealne wakacje są na wyciągnięcie ręki?

Obawiasz się swoich pierwszych wakacji z kamperem? Nie ma potrzeby. Podpowiemy, jak sobie z tym poradzić i jakich błędów nie popełniać. Jesteś wolną duszą i to jest prawdziwy powód, dla którego w tym roku szczęśliwie...

Ostatnie artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj