Jak wybrać kajak? Rodzaje kajaków

Kajak umożliwia dotarcie do malowniczych kempingów przy plaży, spokojną eksplorację ujścia rzeki, podziwianie zapierających dech w piersiach widoków, których nie można zobaczyć z brzegu, poranny trening wokół jeziora lub po prostu zabawę w wodzie z dziećmi.

Tak jak istnieje wiele sposobów na wykorzystanie kajaków, tak samo istnieje wiele możliwości wyboru kajaku. Skąd wiesz, który kajak jest najlepszy dla Ciebie? Kiedy próbujesz zdecydować się na kajak, skup się na kilku kluczowych pomysłach:

Gdzie chcesz wiosłować? Czy jest to jezioro, wybrzeże czy rzeka? To pomoże ci zawęzić wybór.
Siedzisko czy sit-on-top? Czy wolisz ochronę tradycyjnego sit-in, czy otwartość sit-on-top? Jeśli jesteś otwarty na jedno i drugie, to też dobrze.
Waga kajaka i Twój budżet: Materiały, które bezpośrednio wpływają na cenę kajaku, są największym czynnikiem wpływającym na wagę i trwałość Twojego kajaku.
Rozważania dotyczące kształtu i rozmiaru: Wpływają one na obsługę i przestrzeń ładunkową

Gdzie zamierzasz użytkować swój kajak?

Kajaki nie są podzielone na kategorie według rodzaju wody, ale warto zacząć od tego miejsca i zastanowić się, jakie środowisko zamierzasz odkrywać przed wyborem kajaku.

Jeziora: Mówimy tutaj o lokalnym jeziorze, a nie o jeziorze Superior. Jeśli pogoda jest ładna a cel podróży jest blisko, możesz wybrać się na dowolny kajak typu sit-on-top lub rekreacyjny typu sit-in i dobrze się bawić.

Wybrzeża: To tutaj wiatr, fale, prądy, pływy i inne elementy wchodzą w grę. Dlatego mądrze jest mieć kajak turystyczny z siedzeniem, sterem, stałą płetwą sterową lub skegiem (opuszczaną płetwą). Jeśli mieszkasz w ciepłym otoczeniu, w którym nie masz nic przeciwko pływaniu lub planujesz uprawiać kajakarstwo, kajak typu sit-on-top może być dobrym wyborem.

Rzeki: Nie mówimy o technicznych rapidach – kajaki wodne są poza zakresem tego artykułu. Jeśli płyniesz po rzece, chcesz stabilnej, mocnej jednostki, która szybko skręca. Może to być krótka, stabilny kajak rekreacyjny typu sit-in lub sit-on-top lub dzienny kajak turystyczny typu sit-in.

Rzeki i jeziora: Jeśli planujesz używać kajaku zarówno na wodach płynących, jak i stojących, wybierz krótki kajak rekreacyjny typu sit-in lub sit-on-top. Takie kajaki z napędem krzyżowym zazwyczaj mają skegę. Takie ustawienie pomoże Ci skręcać, gdy skeg jest w górze i płynąć efektywnie, gdy skeg jest w dole. Krótka łódka ze sterem również byłaby dobrym rozwiązaniem, ale stery są zazwyczaj spotykane w dłuższych kajakach.

Typy Kajaków

Kajaki są klasyfikowane na wiele sposobów, w tym gdzie się w nich siedzi, jak się ich używa, ich struktura i czy są zbudowane do konkretnego celu.

Kajaki sit-on-top Vs. Tradycyjne kajaki sit-in

Kajaki typu sit-on-top to przede wszystkim kajaki rekreacyjne przeznaczone na jeziora i łatwo płynące rzeki. Spotkasz je również na ciepłych wodach przybrzeżnych, a kilka dłuższych kajaków typu sit-on-top ma wystarczająco dużo miejsca, aby zorganizować wycieczkę z noclegiem. Jeśli czujesz się zbyt klaustrofobicznie w kokpicie lub nie chcesz nauczyć się jak wykonać „mokre wyjście” w razie wywrotki, to jesteś zwolennikiem kajaków sit-on-top. Jeśli nie jesteś jeszcze pewien, rozważ następujące kwestie:

  • Kajaki typu sit-on-top są łatwe do wsiadania (nawet na głębokiej wodzie) i wysiadania, więc są dobre do swobodnych zastosowań, takich jak zabawa w pobliżu domku nad jeziorem, jako kajak dla dzieci lub platforma do pływania.
  • Są wygodne, gdy powietrze i woda są ciepłe (zawsze będziesz mokry).
  • Otwory sprawiają, że są samoczynnie opróżniane; nie trzeba wypompowywać wody.
  • Mają kilka miejsc do przechowywania na pokładzie i trudno dostępną przestrzeń ładunkową (wewnątrz pustego kadłuba).
  • Są zazwyczaj cięższe niż porównywalne kajaki typu sit-in.
  • Dla osób zainteresowanych wędkarstwem, niektóre kajaki typu sit-on-top posiadają uchwyty na wędki lub przynajmniej możliwość ich dodania.

Kajaki typu sit-in są dostępne w wersjach rekreacyjnych, jednodniowych i turystycznych. Poruszają się szybko, płyną prosto i mają zakryte przedziały bagażowe, więc są dobre do wiosłowania do celu. Dodatkowe uwagi:

  • Są wygodne, gdy powietrze i woda są chłodne.
  • Możesz dodać spódnicę przeciwbryzgową, ale pompa zęzowa jest potrzebna, jeśli zostaniesz całkowicie zamoczony. Ponadto, jeśli dostaniesz tradycyjny wąski kajak sit-in, będziesz musiał wiedzieć, jak zrobić mokre wyjście.
  • Pozycja ciała i wiele punktów kontaktu wewnątrz kajaku (tyłek, kolana i stopy) dadzą ci większą kontrolę, co jest szczególnie przydatne na wzburzonej wodzie i może być również bardziej zabawne przy manewrowaniu.
  • Są bardziej wydajne w wiosłowaniu niż sit-on-top.

Kategorie kajaków

Warto zwrócić uwagę na kategorie kajaków, ale należy pamiętać, że nie wszyscy producenci kajaków używają tych samych określeń. I „rekreacyjny” kajakjednej marki może być porównywalna z „kajakiem wycieczkowym” innej. Oto kilka ogólnych wskazówek:

Kajaki rekreacyjne (sit-ins i sit-on-top): Niedrogie, stabilne, łatwe do wsiadania i wysiadania oraz proste do skrętu. Przeznaczone są do pływania po płaskich wodach lub meandrujących rzekach, a nie do dłuższych wypraw, pływania po falach i szybkich nurtach. Pojemność bagażnika jest zazwyczaj ograniczona do miejsca na kilka niezbędnych rzeczy.

Jednodniowe kajaki turystyczne (sit-ins): Te wszechstronne kajaki są zgrabniejsze i bardziej wydajne w poruszaniu się niż kajaki rekreacyjne – i często będą miały wyższą cenę. Dzienne kajaki turystyczne są również prostsze i zapewniają większą kontrolę na wzburzonej wodzie niż kajaki rekreacyjne. Ponieważ są krótsze niż kajaki morskie, dzienne kajaki turystyczne będą łatwiejsze w transporcie i obsłudze. Oferują umiarkowaną ilość miejsca na ładunek.

Kajaki turystyczne (sit-in sea kayaks): Te długie, solidne kajaki turystyczne są super wydajne na dystansach. Dobrze się prowadzą i mają ster lub skeg, aby poradzić sobie z wiatrem i prądami. W tej kategorii znajdziesz dużą przestrzeń ładunkową i wyższe ceny. (Uwaga: Jeśli jesteś zdecydowany na długie wyprawy i spływy przybrzeżne, zaoszczędzisz pieniądze wybierając na początku kajak morski. Jeśli nie jesteś pewien, jednodniowy kajak turystyczny będzie kosztować mniej jako kajak wprowadzający i ułatwiający rozwój umiejętności wiosłowania).

Kajaki Specjalistyczne

Poniższe kategorie są dobrymi opcjami dla pewnych specyficznych sytuacji: Być może masz mało miejsca, chcesz wiosłować z partnerem, a może twoim celem jest wędkowanie.

Kajaki składane: Jeśli mieszkasz w mieszkaniu, planujesz podróżować lub wędrować do odległego miejsca na wycieczkę, to składany kajak może mieć sens. nie będzie tak wytrzymała jak kajak z twardą skorupą, ale oferuje porównywalną obsługę i przechowywanie do wielu kajaków turystycznych.

Nadmuchiwane kajaki: Podobnie jak składane kajaki, te również oszczędzają miejsce do przechowywania. Są również zaskakująco wytrzymałe i wszechstronne. Modele czysto rekreacyjne nie popłyną nigdzie bardzo szybko, więc są najlepsze do zabawy blisko brzegu. Szerokie, wytrzymałe dmuchańce są dobre na płynące rzeki (odbijają się od przeszkód). A kilka dmuchanych modeli zostało zaprojektowanych jako poważne kajaki turystyczne.

Kajaki tandemowe: Jeden kajak czy dwa? Ty i Twój partner możecie zaoszczędzić trochę pieniędzy kupując jeden kajak tandemowy, zamiast dwóch kajaków solo. Tandemy są zazwyczaj bardziej stabilne niż ich pojedyncze odpowiedniki i są również doskonałym wyborem, jeśli zabierasz ze sobą dzieci. Jednak zrezygnujesz z potencjalnej łodzi ratunkowej i elastyczności, by móc pływać solo podczas kolejnych wypraw.

Kajaki napędzane pedałami (rowerowe): Jeśli chcesz uwolnić ręce do wędkowania, fotografowania lub obserwowania dzikiej przyrody przez lornetkę, zwróć uwagę na kajaki z zaawansowanym napędem pedałowym. Wykorzystują one pedały podobne do rowerowych, które obracają śmigło, lub pedały pchające, które napędzają parę płetw. Sterowanie odbywa się za pomocą steru, który jest obsługiwany przez ręczną kontrolę. Siedzisz wyżej, aby zapewnić miejsce dla ruchu pedałowania. Kajaki z pedałami są zazwyczaj szerokie, co zapewnia stabilną platformę (w spokojnych warunkach), a ponieważ używasz silnych mięśni nóg, możesz wygodniej wytrzymać dłuższe odcinki. Z drugiej strony, technologia pedałowania zwiększa koszt kajaka, wymaga też więcej konserwacji. Musisz również uważać na śmigło lub płetwy pod kajakiem, gdy jesteś na płyciźnie i nie będziesz w stanie poradzić sobie z szybkimi zwrotami lub wzburzonymi wodami, jak w kajaku, którym wiosłujesz. Kajaki z pedałami są również cięższe od tradycyjnych kajaków, co wpływa na obsługę w wodzie i poza nią (zaplanuj przyczepę z kajakiem z pedałami, ponieważ jest on zbyt ciężki, aby przewozić go na bagażniku dachowym).

Materiał Kajaka, Waga i Cena

Bardziej lekki kajak jest łatwiejszy do przenoszenia, łatwiejszy do załadowania na samochód lub kamper (zwłaszcza samodzielnie) i łatwiejszy do rozpędzenia. Lżejsza łódka pozwala również na zabranie większej ilości sprzętu, ponieważ mniejsza część pojemności jest pochłaniana przez ciężar samego kajaku. Kompromisem jest to, że lekkie materiały mogą sprawić, że kajak będzie kosztował znacznie więcej.

Plastik polietylenowy jest niedrogi i odporny na ścieranie, ale jest to najcięższa opcja, a promienie słoneczne UV zniszczą go po dłuższym czasie przebywania na słońcu. (Należy je przechowywać w zadaszonym miejscu).

Plastik ABS: Nieco droższy od polietylenu, oferuje podobną trwałość. Wyższa cena zapewnia nieco niższą wagę niż polietylen oraz pewną odporność na promieniowanie UV. Charakterystyczne dwukolorowe wzory kajaku z termoformowanego ABS-u wynikają z tego, że pokład i kadłub są wykonane oddzielnie, a następnie połączone razem.

Kompozyty: Lekkie kajaki z włókna szklanego i ultralekkie z włókna węglowego oferują ogromny skok w wydajności i cenie. Promienie UV nie są dużym problemem w przypadku tych materiałów, ale duży wpływ mogą mieć skały.

Dodatkowe Czynniki

Porównywalne kajaki prawdopodobnie będą miały podobne specyfikacje. Jednak pojemność wagowa i długość mogą się różnić, więc są to najważniejsze parametry, które należy sprawdzić.

Pojemność wagowa: Jest to suma wagi kajaku, twojego sprzętu i ciebie. Ta specyfikacja jest ważna, jeśli planujesz przewieźć sprzęt na wielodniową wycieczkę: Jeśli łódź jest przeciążona, usiądzie zbyt nisko w wodzie i zmniejszy wydajność wiosłowania.

Długość: Dłuższe kajaki pływają bardziej wydajnie i oferują dużo miejsca do przechowywania sprzętu na nocną wycieczkę, podczas gdy krótsze kadłuby szybciej się obracają. Kilka centymetrów długości nie będzie miało większego znaczenia, ale dwie stopy lub więcej będą zauważalne.

Głębokość: Głębsze kadłuby oferują więcej miejsca dla długonogich kajakarzy, plus trochę więcej miejsca do przechowywania. Płytsze kadłuby są mniej podatne na wiatr.

Szerokość: Szersze kadłuby oferują większą stabilność początkową, podczas gdy węższe mogą płynąć szybciej.

Skegi, płetwy sterowe i stery: Te akcesoria pomagają kajakowi śledzić prostszy tor na wietrze.

Skeg jest prostą opuszczaną płetwą, która pomaga zapobiec zepchnięciu kajaku z kursu przez boczny wiatr.
Płetwa śledząca zapewnia podobną korzyść, ale w przeciwieństwie do skega nie można jej schować podczas wiosłowania. Najczęściej spotykana jest w kajakach nadmuchiwanych. Masz możliwość usunięcia płetwy śledzącej przed wiosłowaniem, jeśli chcesz przedłożyć możliwość szybkiego skrętu nad możliwość utrzymania się na kursie.
Ster, czyli płetwa, która opada z tyłu kajaku , robi to samo, z tą różnicą, że nie jest zamocowana w jednej pozycji: Jego kąt można stale regulować za pomocą pedałów nożnych, dzięki czemu lepiej reaguje na zmieniające się warunki, gdy jesteś w ruchu.
Siedzenia: Świetne siedzenie może dodać 100 lub więcej dolarów do dolnej linii kajaku. Ale spędzisz w nim wiele godzin, więc takie, które jest bardziej regulowane, bardziej wyściełane i bardziej ergonomicznie dopasowane do Ciebie, może być warte tych dodatkowych dolarów.

Rozmiar kokpitu: Mały, przytulny kokpit daje większą kontrolę i ochronę w trudnych warunkach. Duży kokpit ułatwia wsiadanie i wysiadanie z kajaku.

Luki: Zapewniają one dostęp do wewnętrznych schowków. Większe kajaki turystyczne będą miały dwa, podczas gdy kajaki turystyczne i kilka kajaków rekreacyjnych będą miały jeden.

Tego szukasz?

Co zrobić z psem w wakacje?

Lato jest tuż za rogiem, co oznacza grille, lody i to, co jest prawdopodobnie najlepszą częścią sezonu letniego - wakacje. Wakacje to świetny czas na ucieczkę, relaks i naładowanie baterii. Ale jako rodzic psa, nie...

Body dla dziecka – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Już od pierwszych dni życia niemowlęcia ważne jest, aby jego ciało otrzymywało odpowiednią pielęgnację, aby zapewnić jemu bezpieczny rozwój i zdrowie. Choć ciąża umożliwia dostarczenie niemowlęciu wszystkich składników odżywczych i minerałów, które są mu...

10 porad jak zaplanować idealne wakacje

Wakacje są ważną częścią życia, czy zdajesz sobie z tego sprawę, czy nie. Urlop odświeży i zresetuje Twój umysł, dzięki czemu będziesz mógł wrócić do pracy z czystą głową i gotowy na to, co...

Jak dobrze wybrać masażer?

Głównymi przesłankami przy wyborze ręcznego masażysty osobistego, takiego jak masażer wibracyjny, masażer udarowy czy pistolet do masażu są: -czy zapewniają one wysokiej jakości masaż leczniczy, oraz-czy są łatwe w użyciu i czy można je skutecznie...

15 Porad na wakacje w kamperze, czy idealne wakacje są na wyciągnięcie ręki?

Obawiasz się swoich pierwszych wakacji z kamperem? Nie ma potrzeby. Podpowiemy, jak sobie z tym poradzić i jakich błędów nie popełniać. Jesteś wolną duszą i to jest prawdziwy powód, dla którego w tym roku szczęśliwie...

Ostatnie artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj