15 Porad na wakacje w kamperze, czy idealne wakacje są na wyciągnięcie ręki?

Obawiasz się swoich pierwszych wakacji z kamperem? Nie ma potrzeby. Podpowiemy, jak sobie z tym poradzić i jakich błędów nie popełniać.

Jesteś wolną duszą i to jest prawdziwy powód, dla którego w tym roku szczęśliwie uniknąłeś 5-gwiazdkowych hoteli i rezerwacji lotniczych. Przy tej okazji szukasz relaksu, przygody i prawdziwego kontaktu z naturą. Po długich namysłach podjąłeś decyzję: wyjeżdżasz na swoje pierwsze wakacje kamperem!

Nie ma znaczenia, czy jesteś właścicielem kampera, czy go wynająłeś: w każdym przypadku będziesz potrzebował kilku wskazówek, aby pewnie podejść do wakacji i uniknąć błędów, które mogą Cię rozczarować, a które jednak są najlepszym wyborem.

Jestem pewien, że wziąłeś już pod uwagę fakt, że zanim wyruszysz w drogę, musisz upewnić się, że Twój kamper jest w pełni gotowy. Zabierzesz go do swojego mechanika, który sprawdzi stan silnika, poziom wody i oleju, naładujesz akumulatory potrzebne do zasilania elektrycznego, przygotujesz toaletę chemiczną i upewnisz się, że lodówka działa prawidłowo.

Teraz wystarczy już tylko napełnić zbiorniki wody i można ruszać w drogę. Ale czy naprawdę wszystko przemyślałeś? Może tak, a może nie. Aby być bezpiecznym, zastosuj się do naszych 15 najlepszych wskazówek dotyczących pierwszych wakacji w kamperze i ciesz się relaksem i zabawą, na które zasługujesz.

1. Wybierz kamper dostosowany do twoich potrzeb.

Czy wybrałeś najlepszy kamper dla swoich potrzeb? Nie jest prawdą, że jeden kamper jest lepszy od drugiego, każdy pojazd ma swoje cechy i zalety. Wybór małego kampera oznacza, że będziesz miał mało miejsca na załadunek bagażu i sprzętu sportowego, akcesoria do kamperów możesz stworzyć także za pomocą drukarki 3d. Ponadto będziesz musiał mieszkać w ograniczonej przestrzeni, co może podważyć wolność, której szukałeś.

Z drugiej strony, jeśli Twój pomysł na wakacje w kamperze przewiduje postoje na łonie natury lub pokonywanie wąskich górskich ścieżek, zbyt duży pojazd będzie dla Ciebie przeszkodą.

2. Zapoznaj się z kamperem.

Jazda kamperem nie przypomina jazdy samochodem w środku miejskiego ruchu ulicznego, więc nie czuj się zbyt pewnie, że wiesz, jak go zaparkować lub że jesteś w stanie zmierzyć się z wąskimi i krętymi uliczkami.

Weź pod uwagę, że to tak, jakbyś prowadził swój własny salon, zwłaszcza jeśli zdecydowałeś się na większy kamper, dlatego warto odbyć kilka jazd próbnych, aby dopracować swoje umiejętności prowadzenia pojazdu.

Nie zapominaj, że kąt widzenia może być mocno ograniczony przez konstrukcję pojazdu, a jeśli będziesz musiał się zatrzymać, pamiętaj, że droga hamowania będzie znacznie dłuższa niż w przypadku samochodu.

3. Zaplanuj kamienie milowe.

Wyruszenie na poszukiwanie przygód to marzenie każdego kampera, ale na pierwsze wakacje w kamperze lepiej zaplanować trasę podróży.

Wiedza o tym, dokąd dokładnie chcesz jechać, jest niezbędna, aby z wyprzedzeniem wybrać kempingi, w których się zatrzymasz, miejsca odpoczynku, w których uzupełnisz zapasy wody, oraz miejsca warte zobaczenia na trasie.

Szkoda byłoby odkryć w ostatniej chwili, że kemping w pobliżu plaży, na której chciałeś popływać, jest zamknięty z powodu remontu lub że tuż obok poprzedniego etapu znajdowało się ważne stanowisko archeologiczne, którego już nigdy nie będziesz miał okazji odwiedzić!

4. Rozważ wszystkie koszty podróży.

Jeśli wydaje Ci się, że wiesz już, ile będą kosztować Twoje wakacje w kamperze, ponieważ określiłeś ilość zużywanego paliwa, możesz się mylić.

Do tego należy doliczyć koszty wody, postojów na kempingu i w miejscach do tego przeznaczonych, gazu do gotowania i ogrzewania oraz odprowadzania ścieków.

Oczywiście nie zapomnijcie o kosztach opłat za autostrady, które, zwłaszcza we Włoszech, mogą znacząco wpłynąć na koszt Waszych wakacji w kamperze.

5. Nie polegaj wyłącznie na wskazówkach.

Jeśli odbyłeś już kilka podróży samochodem, wiesz, że korzystanie wyłącznie ze wskazówek dojazdu nigdy nie jest dobrym pomysłem. Znaki drogowe z nazwą miejsca docelowego znikną na rondzie z 6 zjazdami, co sprawi, że będziesz godzinami kręcił się w kółko lub, co gorsza, dojedziesz wiele kilometrów od miejsca docelowego.

Na pierwsze wakacje w kamperze zawsze zabieraj ze sobą dobry system GPS z aktualnymi mapami oraz mapę drogową. Tak, tylko starą, drogą mapę papierową. Może się zdarzyć, że znajdziesz się na terenach nieobjętych sygnałem satelitarnym, a w takim przypadku mapa drogowa uchroni Cię przed zjechaniem na drogę polną bez zjazdu, którą zauważysz dopiero po przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów w głąb pustkowia.

6. Przed wyjazdem sprawdź gdzie będziesz nocować.

Planując trasę przejazdu, sprawdź, jakie kempingi i miejsca z wyposażeniem znajdziesz po drodze. Dzięki temu będziesz mógł wcześniej wybrać miejsce postoju, mając informacje o usługach i kosztach, jakie trzeba będzie ponieść.

Co więcej, będziesz wiedzieć, kiedy będziesz mógł napełnić zbiorniki, aby nie musieć myć naczyń z wody pitnej.

Dawniej znalezienie miejsca na postój było możliwe tylko dzięki przekazom ustnym lub artykułom w czasopismach specjalistycznych. Współczesny kamper nie boi się niespodzianek: pobierz na swoje urządzenie specjalne aplikacje, a będziesz miał w zasięgu ręki wszystkie kempingi i miejsca odpoczynku dostępne na trasie.

7. Starannie przygotuj swój bagaż.

Co spakować na wakacje w kamperze? Tak mało, jak to tylko możliwe! Twój pojazd jest z pewnością wyposażony w szafy i schowki do przechowywania bagażu, ale oczywiście nigdy nie będą one tak pojemne jak Twoja szafa na 4 pory roku!

Podróżowanie kamperem oznacza wybór prostego stylu życia, więc ogranicz swoje ubrania do niezbędnego minimum. Co to jest minimum? To, co nie zmusza Cię do codziennego prania! Ważne jest, abyś był w stanie poradzić sobie z każdą zmianą klimatu i nie musiał żałować komfortu swojego domu.

Jeśli chodzi o spanie, weź pod uwagę czas podróży i miejsce, do którego się wybierasz. Śpiwory są znacznie praktyczniejsze niż prześcieradła, ale jeśli jest bardzo gorąco, mogą sprawić, że noce będą nieprzyjemne. W każdym razie zawsze pakuj prześcieradło, aby chronić materace, które, choć można je zdjąć, trudniej wyprać.

8. Wypełnij spiżarnię jedzeniem odpowiednim na wyjazd.

Wybór wakacji w kamperze kwalifikuje Cię jako turystę dbającego o środowisko, więc nie zabieraj ze sobą całego supermarketu. Wycieczka zabierze Cię w nieznane miejsca, które warto odkryć dla ich gastronomicznych specjałów i typowych produktów. Ponadto w ten sposób przyczyniasz się do rozwoju gospodarczego obszarów, przez które przejeżdżasz, częściowo rekompensując im „zakłócenia”, jakie powodujesz.

Spakuj tylko podstawowe artykuły pierwszej potrzeby: sól, olej, makaron, detergenty i puszki wystarczą do zapewnienia podstawowych potrzeb. Wykorzystasz je, kupując od czasu do czasu wszystko, co uzupełni Twój jadłospis.

Pamiętaj, że w podróży czas płynie wolniej, dlatego, zwłaszcza jeśli masz ze sobą dzieci, zadbaj o przekąski do jedzenia podczas podróży i wodę, dużo wody.

9. Nie zapomnij o akcesoriach do swojego kampera.

Wakacje w kamperze oznaczają samodzielne podróżowanie i to Ty decydujesz, na jakim komforcie Ci zależy. Niektóre akcesoria będą jednak miały kluczowe znaczenie.

Na przykład kabel zasilający. Każdy kemping i teren wyposażony w prąd ma swoje własne słupy zasilające, ale aby mieć do nich dostęp, musisz mieć kabel o długości co najmniej 15 m z wtyczkami CE, powszechnie stosowanymi wszędzie.

Ponadto będziesz potrzebował kolejnych 15 metrów rury PCV do napełnienia zbiornika na wodę. Upewnij się, że masz uniwersalne złącze, które pasuje do różnych typów gwintów wodnych. Dla bezpieczeństwa zabierz ze sobą kanister. Możesz zaopatrzyć się w wodę pitną, jeśli zdecydujesz się doświadczyć emocji życia kilka dni z dala od domu.

Możesz zabrać ze sobą także kajak dzięki któremu twój obszar nie zamknie się na lądzie (sprawdź jaki kajak wybrać).

Nawet jeśli planujesz pobyt na kempingach, gdzie podłoże jest zazwyczaj płaskie, nie zapomnij o klinach wyrównujących. Pomogą Ci one zniwelować ewentualne nierówności podłoża, dzięki czemu Twój kamper będzie stał idealnie poziomo. Wydaje się to drobnym szczegółem, ale oprócz umożliwienia prawidłowego funkcjonowania odpływów wody, unikniesz spania na zboczu i konieczności gotowania, trzymając garnek na kuchence, aby się nie zsunął.

Ostatnia rada: weź ze sobą skrzynkę z narzędziami, wyposażoną w śruby, urządzenia elektryczne, klucze sześciokątne, szczypce, śrubokręty i klucze płaskie. Może nie jesteś czarodziejem majsterkowania, ale może Ci się przydać do kilku drobnych napraw w oczekiwaniu na najbliższego fachowca.

10. Zabierz ze sobą apteczkę pierwszej pomocy.

Nikt nie wyjeżdża z myślą, że zachoruje lub zrani się. Ale na wakacje w kamperze, na które wyjeżdżasz poza miasto, apteczka jest niezbędna.

Okłady, plastry i środki dezynfekujące sprawią, że nie będziesz musiał biec do najbliższej apteki, która w niektórych przypadkach może być oddalona o wiele kilometrów. Jednak najbardziej powszechne podstawowe leki przeciw bólowi głowy, gorączce i chorobie lokomocyjnej pozwolą zachować zdrowie i nie rezygnować nawet z jednego dnia urlopu.

11. Zawsze sprawdzaj rozkłady jazdy na kempingu.

Jeśli nigdy wcześniej nie byłeś na kempingu, pamiętaj, że aby wejść na teren kempingu, musisz przejść taką samą procedurę meldunkową jak w normalnym hotelu. Różnica polega na tym, że większość kempingów nie zezwala na to w nocy lub w porze obiadowej.

Zawsze sprawdzaj, w jakich godzinach możesz wejść na kemping: alternatywnie możesz zawsze zostać w pobliżu ze swoim kamperem i zacząć cieszyć się wakacjami w kamperze, czekając aż pracownicy wrócą do pracy.

12. Chroń siebie i swój kamper przed owadami.

Jeśli chodzi o owady, boisz się ich? Przyzwyczaj się do nich. Wyjeżdżasz na wakacje w kamperze, a nie na pobyt w 5-gwiazdkowym kurorcie! Wszędzie znajdziesz mrówki, muchy i komary, ale nie musisz żyć w bliskim kontakcie z nimi.

Upewnij się, że Twój kamper jest wyposażony w moskitiery, a gdy tylko zajdzie słońce, pamiętaj o zamknięciu drzwi, okien i bulajów.

Utrzymywanie kampera i całego jego otoczenia w czystości, unikanie rozrzucania wszędzie okruchów i pozostawiania resztek jedzenia wystarczy, aby utrzymać mrówki z dala od nich.

13. Zaplanuj co najmniej kilka nocy wolnego parkingu.

Wakacje w kamperze nie są wymarzone, jeśli nie spędzisz co najmniej kilku nocy na wolnym parkingu. Zasypianie pod gwiazdami w całkowitej samotności i budzenie się przed świtem, który wydaje się być tam tylko dla Ciebie, jest bezcenne. A przecież, szczerze mówiąc, właśnie po to wybrałeś ten rodzaj wakacji.

Spanie na wolnej przestrzeni jest możliwe, pod warunkiem że zwrócisz uwagę na kilka drobiazgów i nie zlekceważysz kwestii bezpieczeństwa. My jednak pomyśleliśmy o wszystkim i przygotowaliśmy dla Ciebie wszystkie niezbędne porady, które pozwolą Ci na swobodny nocny wypoczynek. Przeczytaj uważnie ten artykuł i przeżyj tę przygodę bez zmartwień!

14. Unikaj wysokiego sezonu.

Dobra, to już trochę przesądzone i nie zawsze możesz wybrać okres urlopu. Ale jeśli masz taką możliwość, zastosuj się do tej rady. W szczycie sezonu usługi turystyczne zawsze tracą część swojej początkowej jakości. Często mieszkańcy obszarów nawiedzanych przez turystów, zestresowani nagłym napływem ludzi, nie potrafią w pełni okazać swojej uprzejmości i powszechnego poczucia gościnności, które cechuje nasz kraj.

Jeśli jednak Twój szef dał Ci urlop tylko w sierpniu, nie martw się. Wakacje w kamperze pozwolą Ci uciec z najbardziej zatłoczonych miejsc i nie będziesz miał trudności ze znalezieniem tej małej, nieznanej wszystkim plaży lub zupełnie bezludnej doliny.

15. Przestrzegaj zasad ruchu drogowego i przepisów dotyczących kamperów.

Fakt, że podróżujesz kilkutonową bestią, nie czyni cię właścicielem drogi. Oprócz kodeksu drogowego, który nakłada obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa na wszystkich pasażerów podczas podróży, obowiązuje również niepisany kodeks, którego przestrzegają wszyscy szanujący się właściciele kamperów.

Podczas jazdy nie zmieniaj gwałtownie pasa ruchu, przestrzegaj ograniczeń prędkości, a jeśli zorientujesz się, że utworzyłeś za sobą długą kolejkę, zjedź na pobocze i przepuść samochody.

Jeśli zatrzymujesz się w centrum miasta, upewnij się, że parkowanie jest dozwolone i unikaj parkowania przy sklepach i zabytkach. Jeśli zdecydujesz się na nocleg poza miastem, sprawdź, czy teren nie jest własnością prywatną, a jeśli tak, poproś o pozwolenie. Raczej nikt Ci go nie odmówi.

W każdym razie szanuj swoich sąsiadów z kampera. Wakacje w kamperze oznaczają spokój i wolność dla wszystkich, więc nie parkuj zbyt blisko innych pojazdów. Cicho słuchaj muzyki, a jeśli podróżujesz ze zwierzęciem, upewnij się, że nie ułoży się ono na macie sąsiada.

Teraz, gdy wiesz już wszystko, jesteś gotowy na swoje pierwsze wakacje w kamperze. Pozostaje tylko zatankować paliwo i wyruszyć ku nowej przygodzie. Życzymy udanej podróży!

Tego szukasz?

Co zrobić z psem w wakacje?

Lato jest tuż za rogiem, co oznacza grille, lody i to, co jest prawdopodobnie najlepszą częścią sezonu letniego - wakacje. Wakacje to świetny czas na ucieczkę, relaks i naładowanie baterii. Ale jako rodzic psa, nie...

Body dla dziecka – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Już od pierwszych dni życia niemowlęcia ważne jest, aby jego ciało otrzymywało odpowiednią pielęgnację, aby zapewnić jemu bezpieczny rozwój i zdrowie. Choć ciąża umożliwia dostarczenie niemowlęciu wszystkich składników odżywczych i minerałów, które są mu...

Jak wybrać kajak? Rodzaje kajaków

Kajak umożliwia dotarcie do malowniczych kempingów przy plaży, spokojną eksplorację ujścia rzeki, podziwianie zapierających dech w piersiach widoków, których nie można zobaczyć z brzegu, poranny trening wokół jeziora lub po prostu zabawę w wodzie...

10 porad jak zaplanować idealne wakacje

Wakacje są ważną częścią życia, czy zdajesz sobie z tego sprawę, czy nie. Urlop odświeży i zresetuje Twój umysł, dzięki czemu będziesz mógł wrócić do pracy z czystą głową i gotowy na to, co...

Jak dobrze wybrać masażer?

Głównymi przesłankami przy wyborze ręcznego masażysty osobistego, takiego jak masażer wibracyjny, masażer udarowy czy pistolet do masażu są: -czy zapewniają one wysokiej jakości masaż leczniczy, oraz-czy są łatwe w użyciu i czy można je skutecznie...

Ostatnie artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj